Menoraji veya aşırı adet kanaması, adet kanamasının miktar olarak fazla olması ve kanamanın uzun sürmesidir. Fakat bu işin en zor kısmı adet kanının ölçülememesidir. 80 millilitre üzerindeki kanama fazla kabul edilir, kanamanın ölçülmesi için bir takım uygulamalar vardır.  Pedin tartılması veya sayılması gib,i ama aşağı yukarı adetin daha önceki adetlere göre daha fazla olması ve kansızlığa yol açması sorun olduğunu gösterir. Fazla kanayan kadınlarda demir eksikliği bulguları da tabloya eşlik eder. Fazla kanayan kadının adet ağrısı ve krampı da daha fazla olur.

Genelde kanamalar organik sebebe bağlı olanlar ve olmayanlar olarak ayrıır. Organik sebep ise muayene veya ulrtasonda ortaya çıkıp gözle görülebilen sebeplerdir. Rahim içinde, kanayarak dökülen endometrial dokuda yer alan myomlar, yine endometrial dokunun aşırı genişlemesi( hiperplaziler), endometrail dokunun polipleri, endometrial dokuyu uyaran rahim içi araçlar (spiral-bakır), vb.

Fonksiyonel sebepler ise jinekoloğun muayene ve ultrasonda bir sebep görmediği kanamalardır. Bunlar daha çok adet kanının oluşma mekanizmasında rol oynayan hormonlrdan en sık olarak tiroid- guatr hormonlarından oluşan sebeplerledir.