Lazer ışık demektir. Farklı lazer kaynakları olmakla birlikte (karbondioksit, erbium vb) genital lazer uygulamalarında son yıllarda ön planda tercih edilen erbium kaynaklı lazerlerdir. Bir uygulamaya başlamadan önce hangi tip lazer yapıldığını ve uygulama yapılan cihazın hangi ülkeden patent aldığını mutlaka öğrenin. Bu durum kendi güvenliğinizi ve yapılacak işlemin kalitesini direkt olarak etkileyecektir.

Vajinal lazer uygulamaları pek çok sebeple yapılabilir: İdrar kaçırma, vaginal daraltma, menopoz kuruluğuna çare bulma, geçmeyen akıntılar ve rahim, idrar kesesi ya da barsağın son kısmının vajinadan dışarıya sarkması olan pelvik organ prolapsuslarında patentli bir tedavi şeklidir.

Vajinal lazer için jinekolojik muayenenizin olmuş ve herhangi bir kanser şüphenizin olmamış olması gerekir. O gün vajina içinde kan veya ilaç-fitil olmaması gerekir. Jinekolojik muayene pozisyonunda yaklaşık yarım saat süren uygulamalar anestezi gerektirmez, ağrılı değildir. Lazerden sonra aynı gün banyo yapılması istenmez ve yedi gün cinsellik önerilmez.